Cykl pt. „Ciekawostki z życia książki”

Książka trójwymiarowa

Książkowe wycinanki Tomoki Takedy
Literatura to nie tylko treść, ale również przyjemna dla oka forma. Tomoko Takeda, japońska artystka sztuk wizualnych za pomocą ostrza sprawiła, że klasyczne tytuły z kanonu światowej literatury zyskały bardzo niecodzienne kształty.

Swoiste wycinanki tworzone z książek dla niektórych miłośników literatury wydawać się mogą aktem budzącym sprzeciw, jednak dla Takedy jest to interesująca zabawa artystyczna. „Tworzę książki nie do czytania, lecz do oglądania” – mówi. W jej działaniach nie ma zresztą przypadku, gdyż sposób, w jaki przerabia poszczególne woluminy, nawiązuje do treści danych dzieł. Przykładowo: widoczny na okładce „Małego Księcia” tytułowy bohater, stojący na swojej małej, rodzimej planecie B-612, zyskał trójwymiarową głębię. Z kolei uhonorowane w 1960 roku Nagrodą Hugo „Kwiaty dla Algernona” Daniela Keyesa przypominają kwiatową wycinankę.

http://booklips.pl/galeria/literatura-skrojona-na-trojwymiar-ksiazkowe-wycinanki-tomoki-takedy/

W bibliotece szkolnej  zorganizowany został kącik czytelniczy. Wydzielone miejsce i nowe meble sprawiły że czytanie książek cieszy się coraz większą popularnością wśród uczniów naszej szkoły.

Regulamin korzystania z darmowych podręczników w Publicznej Szkole Podstawowej w Jastkowicach

  1. Uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum zgodnie z rozporządzeniem MEN otrzymują we wrześniu każdego roku szkolnego darmowe podręczniki do korzystania w szkole i w domu.
  2. Zgodnie z rozporządzeniem MEN podręczniki wieloletnie będą używane przez uczniów w szkole przez 3 kolejne lata szkolne.
  3. Uczniowie wypożyczają podręczniki z biblioteki szkolnej na okres jednego roku szkolnego.
  4. Obowiązkiem uczniów jest podpisanie, oprawienie i dbanie o wypożyczone podręczniki.
  5. Uczniowie zobowiązani są do zwrotu podręczników do biblioteki szkolnej pod koniec roku szkolnego.
  6. Podręczniki w wyznaczonym terminie zbiera nauczyciel wychowawca (sprawdza stan i ilość podręczników) i wraz z uczniami przynosi do biblioteki szkolnej.
  7. Oddawane podręczniki muszą być w dobrym stanie (muszą posiadać wszystkie strony, nie mogą być poplamione, porysowane, podarte, zalane itp.)
  8. W przypadku zniszczenia lub zagubienia podręcznika obowiązkiem ucznia (rodzica lub prawnego opiekuna ucznia) jest zwrot kwoty za podręcznik wg cennika (Art.64.1).
  9. Obowiązkiem ucznia, który odchodzi ze szkoły w trakcie roku szkolnego, jest oddanie podręczników do biblioteki szkolnej.

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Pasowanie na czytelnika 2018

Dnia 3 marca 2018 r. w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie uczniów kl. I na czytelników naszej szkolnej biblioteki. Wiersze i piosenki dla dzieci przygotowały dziewczynki z aktywu bibliotecznego. Pierwszaki pod opieką pani  Bożeny Magiery złożyły przysięgę wzorowego czytelnika. Tradycyjnego pasowania uczniów zakładką dokonała pani bibliotekarz Anna Jabłońska – Bis a pamiątkowe dyplomy wręczył pan dyrektor Bogdan Dziuba.  

nowe zdjęcia

zdjęcia archiwalne

odwiedziło nas:

dzisiaj 5

wczoraj 45

w ciągu tygodnia 153

w ciągu miesiąca 664

w sumie 157328