„Szkoła pamięta 2020”

Już po raz drugi nasza szkoła wzięła udział w akcji „Szkoła pamięta” pod patronatem MEN. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.
Uczniowie naszej szkoły już w połowie października zaczęli przygotowywać chorągiewki pamięci o charakterze patriotycznym, które umieścili na grobach lokalnych żołnierzy AK – Józefa Fedorowskiego, Jana Markuta, Jana Gieca, Stanisława Dziuby i Franciszka Raka. Chorągiewki pamięci znalazły się również na grobach nauczycieli, którzy niegdyś uczyli w naszej szkole: Rozalii Krudys, Czesławy Kurzyny, Marii Świętoniowskiej, Barbary Sowy, Emilii Voit, Filipiny Voit, Wacławy Rębisz, Czesławy Sęk oraz dyrektorów szkoły: Adama Gorczycy i Stefana Jestala.
Uczniowie posprzątali także teren wokół pomnika Pamięci Ofiar Faszyzmu i Komunizmu na jastkowickim cmentarzu, złożyli kwiaty i zapalili znicze. Ponadto w szkole przygotowali tablicę pamiątkową poświęconej patronowi naszej szkoły – Armii Krajowej. Wzięli również udział w konkursie poświęconym znajomości postaci dowódców AK, o którym można przeczytać TUTAJ.
Koordynatorem akcji, która pozwala zwrócić większą uwagę na historię małej ojczyzny oraz pamięć o lokalnych bohaterach, był pan Mariusz Szewc.

nowe zdjęcia

zdjęcia archiwalne

odwiedziło nas:

dzisiaj 78

wczoraj 115

w ciągu tygodnia 651

w ciągu miesiąca 1156

w sumie 190873