Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Dzisiaj (2 kwietnia) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, który został ustanowiony w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych (IBBY). Dlaczego akurat 2 kwietnia? Jest to dzień urodzin słynnego duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Jego baśnie są znane na całym świecie, zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Bo tak naprawdę są to baśnie zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych – niosą w sobie ogromną mądrość życiową.

Może warto, aby w ten dzień rodzice wspólnie z dziećmi sięgnęli po baśnie Andersena. To dobra okazja do spędzenia razem przyjemnych chwil, do rozmowy, refleksji nad tajemnicami życia i człowieczeństwa. Poza tym badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku nie tylko rozwija jego myślenie, język, pamięć i wyobraźnię, ale też zacieśnia więź między dzieckiem a rodzicem. Wspomaga jego emocjonalny rozwój, pomaga w wychowaniu, ułatwia naukę i zdobywanie wiedzy. Jest doskonałą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka.

 List do Andersena
Joanna Kulmowa

Ja dziękuję panu
panie Janie Christianie
za bardzo dziecinne bajanie.

Za kominiarczyka co kochał się w pasterce.
Za słowika -
że miał żywe serce.

Za szkiełko Królowej Śniegu.
I za smutny los żołnierza cynowego.
Za księżniczkę na ziarnku grochu.

Za Cień
który trwa przy mnie wszędzie.
I za każde brzydkie kaczątko
co wie teraz
że łabędziem
będzie.

nowe zdjęcia

zdjęcia archiwalne

odwiedziło nas:

dzisiaj 10

wczoraj 99

w ciągu tygodnia 566

w ciągu miesiąca 3352

w sumie 153919