Gminny Konkurs Ortograficzny

29 maja 2019 r. odbył się w naszej szkole XI Gminny Konkurs Ortograficzny o tytuł Mistrza Ortografii. W tym roku zmagania z ortografią odbyły się w dwóch kategoriach: kl. IV - VI  i kl. VII- VIII. Do konkursu przystąpili uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych z gminy Pysznica. Po sprawdzeniu prac przez komisję konkursową przyznano I miejsce i  tytuł Mistrza Ortografii następującym uczniom:

Danielowi Dybce   - kl. VIII  Publiczna Szkoła Podstawowa w Kłyżowie,

Weronice Pchełce  - kl. VI    Publiczna Szkoła Podstawowa w Krzakach.  

Kolejne miejsca zajęli:

 Miejsce II:

Agata Majewska -  kl. VIII  Publiczna Szkoła Podstawowa w Pysznicy

Zuzanna Warchoł - kl. VI a  Publiczna Szkoła Podstawowa w Jastkowicach

Miejsce III:

Maciej Lichwiarz - kl. VII Publiczna Szkoła Podstawowa w Krzakach

Karina Wazia -  kl. V Publiczna Szkoła Podstawowa w Pysznicy

 

Nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Pysznica  wręczył Dyrektor Szkoły w Jastkowicach. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy.

A oto fragmenty tekstów dyktand, z którymi zmierzyli się uczestnicy konkursu: 

Siedzi cętkowana żabka pod wierzbą , łapkami jej korzeń mułem maże i na wpół przytomna marzy o wiośnie. Obok niej skubie rzeżuchę kózka z brudną, ostrzyżoną na półkrótko bródką. Woła więc do żabki spoza dróżki porośniętej chabrami, kąkolem i jeżynami:

-Nie siedź i nie szwendaj się po borze, ale sadź susami w bród przez kałuże do płynącej nieopodal (albo: nie opodal) strużki, aby kupić urodzinowy prezent dla piegży. Może być pompka do roweru ,miniobróżka na szyję, pąsowa wsuwka do włosów  z kokardą ,pejzażyk z brzózkami tudzież mosiężny posążek charta.

Nie znając podstawowych reguł ortografii, nie widząc pożytku z jej opanowania, młodzież spisuje się czasem niezbyt chlubnie i musi wysłuchiwać nie najsympatyczniejszych, ironicznych komentarzy. A przecież nie ma co udawać znużonych staruszków. Porządne dyktando nie powinno być w szkole rzadkim wydarzeniem. Systematyczne powtórki i ciągłe powtarzanie trudnych wyrazów, takich jak:  czterosuw, na co dzień, nicnierobienie, minishow, zdezawuowany, miszmasz itp. powinno w końcu doprowadzić do pożądanych efektów. Nie bądźcie próżnymi kujonami, ale wierzcie, że wkrótce bez tchórzostwa chwycicie za pióra. Czy dyktando to nieubłaganie czyhająca gehenna? 

nowe zdjęcia

zdjęcia archiwalne

odwiedziło nas:

dzisiaj 8

wczoraj 309

w ciągu tygodnia 865

w ciągu miesiąca 3391

w sumie 137058